Sıkça Sorulan Sorular

Müşterilerimiz tarafından sıkça sorulan bazı soruları ve yanıtlarını burada listeledik. Bu yanıtların merak ettiğiniz bazı konuları çözüme ulaştıracağını ümit ediyoruz.

Hayır. ProtaStructure, Probina Orion’daki modelleme alışkanlıklarınızı bozmadan sizi çok daha yenilikçi bir arayüz ve güçlü özelliklerle buluşturmaktadır. Öğrenme eğrisi neredeyse yoktur. Ayrıca, program içerisinden eğitim videolarına ve çevrim içi dokümanlara kolaylıkla erişilebilir. Dahası, Probina Orion projeleri ProtaStructure tarafından rahatlıkla açılabilir.

ProtaStructure yapı mühendisliği projeleri yapan tasarım ofislerini hedeflemektedir. Genel kullanıcı kitlesi inşaat mühendisleridir.

ProtaDetails ise teknik ressamları, konstrüktörleri, teknikerleri hedeflemektedir. Hesap yapmadan çizim yapabilme kabiliyeti, CAD özellikleri, ve hızlı mühendislik ve çizim makroları sayesinde detay çizimlerinin oluşturulmasında verimlilik arayan ofisler için vazgeçilmez bir araçtır. Ayrıca, eleman bazında analiz ve tasarım içerdiği için mühendislerin de yararlanacağı makrolar (çelik iskeleler, istinat duvarları, menfezler gibi) mevcuttur.

ProtaStructure, yapı sistemlerinin modellenmesi, analizi, yönetmelik destekli tasarımı ve mevcut binaların değerlendirilmesi için geliştirilmiş bütünleşik çözüm paketidir.

ProtaDetails tamamen çizim odaklı bir yazılımdır. ProtaStructure modellerinden otomatik detay çizimi oluşturma ve paftalama, hazır makrolar ile istinat, çelik iskele, merdiven, menfez, kuyu temel gibi çizimler ve akıllı donatı kütüphanesi ile çizim ve metraj imkanları yer alır.

Probina Orion v2013 ve daha önceki versiyon lisansına sahip kullanıcılarımız, ProtaStructure’a güncelleme yapabilir. Sahip olduğunuz versiyona, Probina Orion v2013 garanti süresi içerisinde olmanıza ve modül seviyesine göre fiyatlar farklılık gösterebilir. Kampanyalar ve avantajlı fiyatlar için lütfen satış ekibimizle bağlantıya geçiniz veya size ulaşabilmemiz için buraya tıklayarak bize bilgilerinizi gönderiniz.

ProtaDetails, ProtaStructure ile birlikte yüklenir ve aynı donanım kilidiyle çalışır. Dolayısıyla, ProtaStructure kullanıyorsanız ProtaDetails’i ayrıca satın almanıza gerek bulunmamaktadır.

Evet. ProtaDetails, ProtaStructure’a gerek olmadan tek başına da kullanılabilir. Teknik çizim ile uğraşan ve CAD ihtiyaçlarına çözüm arayan ofisler rahatlıkla kullanabilir. Bu takdirde, sadece ProtaDetails için farklı lisanslar verilmektedir.

ProtaStructure ve ProtaDetails programları, Prota Yazılım A.Ş. tarafından Türk mühendislerince geliştirilmektedir. Yabancı program olmayıp, Türkiye’den yurtdışına ihraç edilen sayılı teknolojilerimiz arasında yer almaktadır. Yurtdışında da geniş bir kullanıcı tabanı bulunmaktadır.

ProtaStructrure ve ProtaDetails en son grafik görselleştirme teknolojilerini kullandığından, daha iyi bir performans için OpenGL ve DirectX desteği bulunan bağımsız bir ekran kartı ile çalışmanız tavsiye edilmektedir.

Yazılımlarımız 32 ve 64 bit Windows Vista, 7, 8 ve 10 işletim sistemleri üzerinde çalışabilmektedir. Program dosyalarının yüklenebilmesi ve çalışma zamanında oluşturulan analiz dosyaları için bilgisayarınızın depolama sürücüsünde en az 1 GB boş yer bulunmalıdır. Çalışmanız süresince optimum performans alabilmeniz için 4GB bellek (RAM) gerekmektedir. Daha düşük konfigurasyonlu bilgisayarlarda yavaş çalışma, grafiklerde düşük performans yaşanabilir.